کتاب یک مرد

اثر اوریانا فالاچی از انتشارات دارینوش - مترجم: یغما گلرویی-بهترین کتاب های ایتالیایی

یک مرد داستان مردی به نام آلساندرو پاناگولیس است،که از زبان همسرش نقل می شود.در واقع اوریانا فالاچی در قالب نامه ای به آلکوس زندگی این مبارز را را باز گو می کند.

الساندرو پاناگولیس (آلکوس) مبارز و شاعری یونانی است که برنامه ی ترور پاپا دوپولس، دیکتاتور یونان را طرح ریزی می کند. او در این ترور شکست می‌خورد و مدت زیادی را در زندان شکنجه می‌شود و بعد در دفاعیۀ خود در دادگاه با نطقی آتشین توجه جهانیان را به خود جلب می‌کند.

آلکوس تا مرز اعدام پیش می‌رود اما درست پنج دقیقه قبل از اعدام بر اثر فشار سازمان ملل به حکومت یونان نجات می‌یابد و مدتی در زندان می‌ماند. پاناگولیس مدت‌ 5 سال در یک زندان قبر مانند 2 متری که به صورت سفارشی برای شخص پاناگولیس ساخته شده بود، در حبس انفرادی به سر برد (هرگز اجازه بازدید و عکس برداری از این زندان حتی بعد از برکناری شورای نظامی به کسی داده نشد) . تا این که فرمان عفوعمومی (در راستای نمایشی دروغین از اسقرار دمکراسی در یونان) همه زندانیان، از جمله پاناگولیس نیز آزاد می‌شود. اما او خیلی زود دوباره مبارزه را سرمی گیرد.

درست درهمین هنگام فالاچی، به بهانه مصاحبه با او به دیدارش می‌رود. و پس از این دیدار آن دو به هم علاقه‌مند می‌شوند و با یکدیگر زندگی می کنند. پاناگولیس چند سالی را از خارج کشور به مبارزه‌اش ادامه می‌دهد و بعد از برکناری شورای نظامی به یونان باز می‌گردد و نماینده ی پارلمان می‌شود. سپس مدارکی را علیه –اونگولوس آوروف- وزیر دفاع که درصدد است دیکتاتوری را با حاکمیت ارتش، آغاز کند، جمع آوری و تعدادی را منتشر می کند. اما خیلی زود در یک سانحۀ رانندگی ترور می‌شود. زندگی پاناگولیس در سالهای پس از آزادی فقط سه سال به طول می انجامد.

پرونده ی قتل الساندرو پاناگولیس همچنان یکی از مهمترین پرونده های سیاسی-جنایی دادگستری یونان است. بعد از ترور پاناگولیس آلبومی از شعرهایش توسط پیرپائولو پازولینی به انتشار رسید. 1سال بعد پازولینی را در صحنه ی ترور، در حالیکه با ماشین از روی سرش رد شده بودند پیدا کردند.


درگیری او با محافل قدرت یونان و نیز زندگی زناشویی اش علاوه بر این که بسیار هیجان انگیز است به طور فوق العاده ای نقل شده است..."لحن مرگ بار صدات من و بیشتر از ماجرای اون فاحشه ناراحت کرده بود!وقتی تو سالی بعد از مردنت کارای عجیب و غیر منطقی تورو بررسی می کردم،مست کردنای بی معنیت و خوابیدنت با زنای هر جایی و بعد دور انداختنشون،به این نتیجه رسیدم که همش بعد از برگشتنت تو سیزدهم اوت و اون استقبال مسخره شروع شده بود!"

یک مرد اولین بار در سال ۵۲ به فارسی ترجمه و چاپ شد در حال حاضر نیز با ترجمه یغما گلرویی به فروش می رسد.این کتاب توسط انتشارات دارینوش به چاپ رسیده است.

از نظر نویسنده ، این کتاب بهترین اثرش تاکنون می باشد

(http://ketabnak.com/comment.php?dlid=...)


خرید کتاب یک مرد
جستجوی کتاب یک مرد در گودریدز

معرفی کتاب یک مرد از نگاه کاربران


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب یک مرد


 کتاب هرمیت در پاریس
 کتاب پنج نمایشنامه ی تک پرده ای
 کتاب پریرا چنین می گوید
 کتاب رسم زن داری و بیمار قلابی
 کتاب ویکنت دو نیم شده
 کتاب ماکاموشی، پیتزای داغ برای کنت اشراف زاده