کتاب کمدیا دلارته

اثر سیرو فرونه از انتشارات نیماژ - مترجم: دومان ریاضی-بهترین کتاب های ایتالیایی

کمدیادلارته نمایشی است که حدوداً از اوایل قرن شانزده در زادگاهش ایتالیا متولد شد.
این هنر بدیع و عالم‌گیر نمایشی، در اولین سفر نعلی‌شکل خود، ابتدا در فرانسه و سپس در اسپانیا انتشار یافت و پس از بازگشت به ایتالیا، به‌عنوان یک گونه‌ی نمایشیِ پایا تثبیت شد و به بسیاری از نقاط دنیا ازجمله ایران نیز رسید و تأثیرات شگرف خود را در جهان نمایش گذاشت. این قالب کم‌نظیرِ هنرِ تماشا راه پرپیچ‌وخم خود را با تمام فرازونشیب‌های سیاسی، مذهبی و اجتماعی پیمود و با خود ستاره‌های ماندگاری را پروراند که هرکدام به‌نوبه‌ی خود تأثیری انکارنشدنی در روند روبه‌رشد این شکل نمایشی داشتند.
با نزدیک شدن به انقلاب کبیر فرانسه، بیشتر حمایت‌ها از تئاتر و مخصوصاً کمدیا دلارته برداشته شد. پس از آن، با مرگ آخرین نسل ستارگان این شکل نمایشی، غروب کمدیا دلارته نیز از راه رسید.

سیرو فرونه در کتاب «کمدیادلارته» تلاش کرده است، با گردآوری و بررسی تمامی منابع جدید و قدیم، کتابی جامع و کامل و به‌دور از تکرار آنچه در کتاب‌های دیگر آمده را جمع‌آوری کند و با شرح به‌روز آن، به نگارش دربیاورد.
در همین راستا، دومان ریاضی مترجم که خود نیز شاگرد فرونه بوده، تلاش کرده، نظر به اهمیت والای مطالب، با ترجمه‌ای ساده و روان کتاب را در اختیار پژوهشگران و علاقه‌مندان فارسی‌زبان این گونه‌ی نمایشی بگذارد.


خرید کتاب کمدیا دلارته
جستجوی کتاب کمدیا دلارته در گودریدز

معرفی کتاب کمدیا دلارته از نگاه کاربران
کتاب های مرتبط با - کتاب کمدیا دلارته


 کتاب بغلم کن
 کتاب در تکاپوی راهیابی به هزار توی سلامت
 کتاب میکل آنژ
 کتاب گومورا
 کتاب پروازی بدون ملودی
 کتاب زندگی پر دروغ آدم بزرگ ها